Povrchová úprava

Povrchová úprava je jednou z najdôležitejších častí renovácie parkiet, pretože kvalita použitých materiálov má priamy vplyv na ďalšiu životnosť podlahy a tiež výsledný estetický efekt.
Povrchovú úpravu parkiet vykonávame dvoma spôsobmi a to lakovaním, alebo olejovaním. Používame kvalitné značkové laky PALLMANN, alebo voskové oleje OSMO.

Použité laky sú ekologické, zdraviu nezávadné a pachovo neutrálné. Rýchlo schnú, takže sa dajú obvykle nanášať v troch vrstvách za jeden deň. Po nalakovaní sú parkety pochôdzné za cca dve hodiny, je však potrebné, aby sa podlaha nezaťažovala aspoň dva až tri dni. Je to preto, lebo lak musí vytvrdnúť, aby sa vytvorila jeho oteru vzdornosť. So sťahovaním nábytku treba preto chvíľu počkať. Vyrábajú sa v rôznych záťažových triedach. Máme laky určené do obytných priestorov, ako sú byty, alebo rodinné domy. Potom máme laky určené do komerčných priestorov, ako sú napríklad kancelárske priestory a nakoniec máme laky určené na extrémné záťaže, aké sú v telocvičniach alebo kultúrnych domoch.

laky značky pallmann
PALLMANN laky

Osmo Tvrdý Voskový Olej Originál je vodoodpudivý, bezfarebný náter, určený na ošetrenie všetkých typov drevených podláh. Je vhodný aj na korkové podlahy. Vďaka jeho vodoodpudivosti je vhodný do vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne, kde ho môžeme aplikovať na podlahy, obklady a iné drevené prvky. Zvýrazňuje kresbu dreva, preto je vhodný  na podlahy s bohatou kresbou, ako sú napríklad dubové parkety. Ako podklad pod Osmo Original sa dá použiť Osmo Dekoračný Vosk, s ktorým docielime rôzne farby a odtiene parkiet.

Olejovanie parkiet Osmom
Olejovanie parkiet Osmom

Pred povrchovou úpravou je potrebné parkety dôkladne povysávať tak, aby sme podlahu zbavili všetkého prachu a nečistôt. Na tento účel používame trojmotorový, priemyselný vysávač. Lak treba nanášať minimálne v troch vrstvách a olej  minimálne v dvoch vrstvách. Aby bol dosiahnutý čo najhladší povrch, vykonávame pred poslednou vrstvou takzvaný medzibrus, ktorým sa odstránia z povrchu jemné chĺpky dreva, ktoré sa pri lakovaní zdvihli.

L I Š T O V A N I E

Lištovanie parkiet okrajovými lištami je posledným krokom renovácie parkiet. Staré lišty na parketách sú väčšinou poškodené, pokrútené, zdeformované a inak znehodnotené. Z tohto dôvodu sa neoplatia renovovať, preto sa vymieňajú za nové. Staré lišty je potrebné demontovať ešte pred brúsením parkiet, aby sa podlaha vybrúsila až ku stene.

K renovácii parkiet dodávame nové drevené lišty v dreve z akej je podlaha, čiže k dubovým parketám dodávame dubové lišty a k bukovým parketám zase bukové lišty. Lišty máme v surovom stave a povrchovo ich upravujeme rovnakým náterom, aký aplikujeme na podlahu.

Lištovanie parkiet
Lištovanie parkiet

Lišty skracujeme kvalitnou pokosovou pílou, s ktorou sa dajú rezať rôzne uhly. Aby sa docielilo dokonalého vzhľadu, lišty od podlahy a aj od steny tmelíme tak, aby neboli žiadne medzery.