Brúsenie parkiet

Pre kvalitu vybrúsenia parkiet je dôležité, aby sa brúsenie vykonávalo s kvalitnými strojmi. Naša firma používa brúsky nemeckej značky LÄGLER, ktoré sú svetovou špičkou a zároveň jedny z najpoužívanejších brúsok na svete.
Brúsenie parkiet pozostáva z niekoľkých krokov a je potrebné, aby sa dodržal technologický postup.

stroje na brúsenie parkiet
Stroje na brúsenie parkiet


Začína sa brúsením plochy s valcovou brúskou LÄGLER HUMMEL, ktorá má vlastné odsávanie, ktoré odsaje takmer 100% vzniknutého prachu. Ako prvý sa do stroja dá brúsny pás zrnitosť 24, alebo 36. Ten sa postupne vymieňa za jemnejší, až po zrnitosť 100, alebo 120, aby boli parkety jemne opracované.
S valcovou brúskou sa vybrúsi plocha podlahy, ale nie kraje, keďže s valcovou brúskou sa nedá dostať úplne ku stene. Na brúsenie okrajov sa použije na to určená brúska LÄGLER UNICO. Jedná sa o kotúčovú brúsku, ktorá je zostrojená tak, aby sa dostala až po stenu a jej vysunuté rameno sa s prehľadom dostane aj pod radiátor.
Teraz sú parkety vybrúsené po celej ploche, ale aby sa dosiahol dokonalý povrch, je ešte potrebné vykonať jemné brúsenie tanierovou brúskou, keďže valcová brúska nedokáže spraviť dokonale vybrúsený povrch.
Po tomto jemnom brúsení sú už parkety prípravné  na povrchovú úpravu.